روز جمعه، در حالی که به یکی از پادکست‌های مورد علاقه‌ام گوش می‌کردم، یک تبلیغ با صدای شادمانه‌ای شروع شد. تبلیغ درباره دامنه گسترده استفاده از نوشیدنی‌های صنعتی بود و می‌گفت، من می‌توانم در یک کافه ورزشی از این نوشیدنی‌ها لذت ببرم. این تبلیغ می‌توانست کاملاً مورد توجه و جالب باشد، البته اگر این واقعیت را در نظر نگیریم که در زمان انتشار آن، به ما توصیه شده در خانه بمانیم و حفظ مسافت اجتماعی را تمرین کنیم تا روند گسترش ویروس کووید ۱۹ کندتر شود. بازاریاب‌ها لازم است تا به شکلی ویژه، پیام‌های کسب‌وکار خود را در این دوران مدیریت کنند.

البته به احتمال زیاد، بازاریاب‌ا و تبلیغ‌دهندگان، هفته‌ها یا شاید هم ماه‌ها قبل از شروع این بحران، هزینه انتشار آن را پرداخت کرده‌اند. اما به هر حال شنیدن آن در شرایطی که بسیاری از کافه‌ها و رستوران‌ها مجبور به تعطیلی هستند، مانند پخش تبلیغ صوتی برای ناشنوایان است. نه فقط برای مشتریان احتمالی، بلکه برای بسیاری از کارمندان و سایر اپراتورهای صنعت میهمان‌داری نیز اینگونه است.

این اتفاق باعث شد درمورد بیماری همه‌گیر ویروس کرونا بیشتر فکر کنم. اینکه محدودیت‌های ناشی از آن، چه شرایط چالش‌برانگیزی را برای بازاریابی ایجاد کرده است. بازاریاب‌ها باید بدانند چطور پیام خود را در این شرایط بی‌سابقه منتقل کنند.

البته وقتی تصمیم به نوشتن درمورد این مسائل گرفتم، دریافت ایمیل از تمام شرکت‌هایی که تا به حال آدرسم را برایشان فرستاده‌ام نیز کمک بزرگی خواهد بود. پیام‌هایی که به من، و سایر هزاران مشترک دیگر می‌گوید شرکت تا چه اندازه به شرایطی که در آن هستیم، اهمیت می‌دهد.

در همین زمان، بسیاری از نام‌های تجاری نیز در دام «ریاکاری» گرفتار می‌شوند. آن‌ها برای بازاریابی ، تعداد بسیار زیادی از این ایمیل‌ها را با موضوع سلامت و ایمنی کارکنان خود ارسال می‌کنند. هدف این شرکت‌ها بیان این مسئله است که سلامت و ایمنی کارکنان برای آن‌ها در اولویت است و به همین دلیل سیاست دورکاری را در پیش گرفته‌اند. بسیاری از این شرکت‌ها روابط خود را با مشتری کاملاً دیجیتالی کرده‌اند. بنابراین اگر من یک ماه پیش نیازی به دانستن جزئیات سیاست دورکاری آن‌ها نداشتم، مطمئناً امروز هم نخواهم داشت.

اما اگر یک لحظه استثنائات مربوط به «نرم‌افزار به عنوان سرویس» (SaaS) را کنار بگذاریم، به نظر می‌رسد صنایع اصلی‌تر باید بهتر از این عمل کنند. به خصوص در بخش‌هایی که بیشترین ضربه را از این بحران خورده‌اند. مانند صنایع گردشگری، میهمان‌داری، خرده‌فروشی و غیره. چگونه می‌توانید نام تجاری خود را در ذهن مشتری حفظ کنید، بدون آن‌که با اقدامات نسنجیده شرایط را بدتر کنید؟ حتی گوگل قدرتمند نیز جشن سالانه روز اول ماه آوریل، که در آن مردم با هم شوخی می‌کنند را به دلیل درک نگرانی‌های موجود لغو کرد.

بهتر نیست کلاً حرفی نزنیم؟

پژوهشی که در هفته‌نامه بازاریابی و مشاوره الکترونیکی منتشر شد نشان داد، بیش از نیمی از بازاریاب‌ها و برندهای تجاری در نظر دارند برنامه‌های بازاریابی خود را تعلیق کرده و بودجه آن را کاهش دهند. این مسئله، دقیقاً نشان می‌دهد که آن‌ها با چه چیزی روبرو خواهند شد. اما سکوت حتی می‌تواند خطرات بیشتری از انجام اقدامات اشتباه نیز داشته باشد. در حال حاضر، ما نمی‌دانیم ویروس چه زمانی و چگونه فروکش خواهد کرد. یا محدودیت‌های مختلف چگونه لغو خواهند شد. ممکن است این اتفاق تدریجی و در طول چندین ماه رخ دهد.

شاید شرکت شما شرایط سکوت رادیویی را حفظ کرده باشد. در چه مرحله‌ای متوجه می‌شوید شرایط دیگر بحرانی نیست و می‌توانید ارسال مجدد پیام‌های خود را شروع کنید؟ اگر بازگشتن شرایط طبیعی تا پاییز طول بکشد، ممکن است مشتری‌ها به طور کامل نام تجاری شما را فراموش کنند.

رویکرد عملی و منطقی شما بازاریاب‌ها، شاید این است که ارتباط خود را با مشتری ادامه دهید، البته خیلی حساس‌تر و حساب شده‌تر. با انجام این کار، ضمن نشان دادن همدلی خود با شرایط مشتریان، تصویر نام تجاری خود را در ذهن آن‌ها ارتقا می‌دهید.

در این وضعیت، مخاطبان به دستگاه‌های الکترونیکی خود چسبیده و آماده تعامل هستند. در این مقاله چند نکته کاربردی برای بازاریابی در بحران کووید ۱۹ آورده شده است.

محتویات همه کانال‌ها را بررسی کنید

در مرحله اول، بازاریاب‌ها باید همه پیام‌ها و کانال‌های موجود را بررسی کنند تا مطمئن شوند آنچه می‌گویند با توجه به وضعیت فعلی، نامناسب نباشد.

اگر در بخش گردشگری یا میهمان‌داری فعالیت دارید، این می‌تواند به معنای بیرون کشیدن همه چیز، و به معنای واقعی کلمه شروع دوباره باشد.

عملکردهای معمول خود را در تجارت متوقف کنید. تکیه‌گاه‌های معمول خود را کنار بگذارید. قرار است تعریف وضعیت نرمال تغییر کند.

اگر در بخش تجارت الکترونیک هستید، به ویژه درمورد محصولاتی که در این شرایط بحرانی اهمیت بالایی دارند، به عنوان مثال، سبزیجات، اسباب‌بازی یا کالاهای سرگرمی، ممکن است به سادگی به این نتیجه برسید که هیچ چیز کم‌اهمیتی وجود ندارد.

درمورد خود و خدماتی که در طول بحران ارائه می‌دهید یا نمی‌دهید، صادق باشید

بازاریاب‌ها باید اطمینان حاصل کنید که مشتریان می‌دانند تا چه حد در کسب و کارشان شفاف هستند و چطور مسائل را مدیریت می‌کنند.

اگر مکان‌های فیزیکی تعطیل هستند، مشتریان هنوز هم می‌توانند به صورت اینترنتی سفارش دهند. سفارش آنلاین را در صفحه اول وب‌سایت خود قرار داده و شروع به سنجاق کردن مقاله‌های اجتماعی اختصاصی کنید. اگر محدودیتی درمورد خرید مردم وجود دارد، مطمئن شوید مشتریان شما می‌دانند این محدودیت‌ها چه هستند و چرا این محصولات را برای خرید به آن‌ها پیشنهاد می‌کنید.

همچنین فراموش نکنید که پیام‌های شما در کانال‌های مختلف، مغایرتی با هم نداشته باشند. به عنوان مثال، وب‌سایت EasyJet در حال حاضر مشغول رزرو پروازهای ارزان‌قیمت سال ۲۰۲۱ است. در همین زمان، گزارشی از این شرکت در مطبوعات نقل شده است که نشان می‌دهد کلیه ناوگان آن در حال حاضر زمینی است، و مشخص نیست چه زمانی شروع به کار مجدد خواهد کرد. خطای استمرار.

همچنین بخوانید: استراتژی روابط عمومی استارتاپ خود را با این ۷ تکنیک آزمون پس داده‌اند ارتقا دهید!

مطمئن شوید سلسله مراتب ارسال پیام شما صحیح باشد

تقریباً همه شرکت‌ها و بازاریاب‌ها یشان ایمیل‌هایی برای مشتریان خود ارسال کرده‌اند و توصیه‌هایی برای رفع این بحران داشته‌اند. اما بیشتر این پیام‌ها، حاوی اطلاعات مفیدی نیستند. اگر می‌خواهید ارتباط برقرار کنید، مطمئن شوید پیام‌هایتان مرتبط است و از این فرصت برای تمایز با سایر شرکت‌ها استفاده کنید. اطلاعات مفیدتر را در بالای ایمیل قرار دهید چون احتمالاً بیشتر افراد فقط آن قسمت را می‌خوانند.

به عنوان مثال، من چند روز پیش ایمیلی از بانکم دریافت کردم که در آن، مشتریان را به استفاده از خدمات بانکداری الکترونیک تشویق کرده بود و کلیه خدمات بانکی آنلاین در دسترس را لیست کرده بود.

چند پاراگراف پایین‌تر، اطلاعاتی درمورد محدودیت‌های اضافه برداشت رایگان جدید را ذکر کرده است که در حال حاضر، برای بسیاری از مشتریان اهمیت دارد. احتمالاً مردم به کدام بخش از اطلاعات بیشتر اهمیت می‌دهند؟

از برجسته کردن خدمات خود در حل این بحران نهراسید

اگر شرکت یا کارمندان شما می‌توانند برای حل بحران کاری انجام دهند، مطمئن شوید این موضوع در رأس پیام‌های شما قرار دارد. البته اگر واقعاً کار جالبی انجام می‌دهید.

به عنوان مثال، شرکت  Lush Cosmetics در اوایل بحران، یک کمپین فوق‌العاده ترتیب داد و از مشتریان خود خواست برای شستن دست‌هایشان به فروشگاه بیایند. Estée Lauder یکی از شرکت‌هایی است که از امکانات خود، برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده استفاده می‌کند.

حالا دیگر هیچ بهانه‌ای برای نشستن دست‌ها، حتی در ایستگاه‌های قطار هم وجود ندارد. امشب از دیدن این موضوع در  #LondonVictoriastation خیلی خوشحال شدم.

بسیاری از هتل‌های خالی از میهمان، درهای خود را برای خانه‌دار کردن افراد بی‌خانمان باز کرده‌اند. همه این‌ها، اقدامات معناداری است که مشتری‌ها پس از پایان بحران، احتمالاً به یاد خواهند آورد.

از سودآوری به هر قیمتی، خودداری کنید

این یک نه مطلق است. در میان داستان‌های مبنی بر بالا رفتن قیمت برخی تجهیزات تأمین‌کننده مواد ضدعفونی‌کننده، مصرف‌کنندگان از هرگونه نام تجاری که بخواهد از این بحران سوءاستفاده کند، روی‌گردان خواهند شد. بازاریاب‌ها نباید از موقعیت و شرایط خاص ایجاد شده به هیچ شکلی، سوء استفاده کنند.

با این حال، چندین شرکت از این فرصت برای ارائه محصولات و خدمات خود به مشتریان استفاده می‌کنند، اما به گونه‌ای که حساسیت‌برانگیز نباشد و در عین حال با اهداف بازاریابی آن‌ها مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، به بزرگنمایی ارائه خدمات رایگان می‌پردازند. این کار ثبت‌نام موارد جدید را در شرکت آن‌ها افزایش می‌دهد بدون اینکه به عنوان سوءاستفاده از بحران به نظر بیاید. وبلاگ آن‌ها طوری این موضوع را توضیح می‌دهد که مشتری را در اولویت نشان می‌دهد، حتی اگر واقعیت کمی متفاوت باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد به شما
بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
مطالعه »

چهار سوال که اثربخشی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما را متحول می‌کند

امروزه تمامی شرکت‌ها و کسب‌وکارها به دنبال روشی برای بهبود اثربخشی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود هستند. پلتفرم‌های دیجیتال…