هیچ‌کس دوست ندارد بجای آن‌که او را یک مدیر خود بدانند، مدیر بد خطابش کنند. با این وجود بدون شک، تبدیل شدن به یک مدیر بد که همه از آن وحشت داریم، کار ساده‌ای است.

محدودیت زمانی استرس‌آور است. شما در حال تلاش برای ایجاد اتفاقات جدید هستید، اما متوجه می‌شوید کارمندان به اندازه کافی فعال نیستند. این ممکن است باعث شود صبر و حوصله‌تان تمام شود. شاید درمورد هدایت کارمندان خود دچار مشکل شوید. هرچه بیشتر پیش می‌روید، اوضاع به نظر بدتر می‌رسد.

در این هنگام احساس بدی شما را فرا می‌گیرد: ممکن است تبدیل به یک مدیر بد شوید.

من هم قبلاً این احساس ناخوشایند را تجربه کرده‌ام. در روزهای ابتدایی مدیریت، بیشتر دچار شک و تردید بودم. نگران بودم که «آیا این کار را درست انجام می‌دهم؟» ، «آیا مشغول انجام کارهایی هستم که برای مدیرهای دیگر نمی‌پسندم؟»

از آن زمان، علائم اولیه تبدیل شدن به یک مدیر بد را شناختم. مدیری که خودم هم از کار کردن برای آن وحشت داشتم. قصد دارم، این علائم را با شما در میان بگذارم. بنابراین امیدوارم بتوانید از بروز این مشکلات جلوگیری کنید و به مسیر تبدیل شدن به یک مدیر خوب برگردید.


نشانه ۱: فکر می‌کنید کارمند «باید از قبل بداند»

وقتی مدیر هستید، از مزیت در اختیار داشتن تمام اطلاعات سود می‌برید. به همین دلیل، گاهی ممکن است فراموش کنید که تمام کارمندان چنین امکانی ندارند. درنتیجه، درگیر این فرضیه می‌شوید که «کارمندان باید از قبل بدانند». در عوض، به این فکر کنید که چرا کارمندان شما به اطلاعات مورد نیازشان دسترسی ندارند. درنهایت متوجه خواهید شد که اشکال از خود شماست. یک مدیر خوب می‌‎دانند امکان دسترسی کارمندان به اطلاعات مورد نیازشان، به خود آن‌ها بستگی دارد.


نشانه ۲: متوجه می‌شوید بیشتر از اینکه بگویید «چرا که نه» یا «آیا می‌توانم این کار را بعداً انجام دهم؟»، می‌گویید «نه»

در موقعیت‌های شک‌برانگیز، ما به عنوان مدیر مجموعه، معمولاً مخالف خلاقیت هستیم. یک مدیر خوب این مسئله را درک می‌کند و سعی در تعدیل این تعصب دارد. او می‌داند که ایده‌ها و پیشنهادات خوب می‌توانند شکل‌های مختلفی داشته باشند. «نه» گفتن فوری می‌تواند گروه شما را تضعیف کند. ناگفته نماند، ایجاد فضایی که باعث شود کارمندان شما دائماً ایده‌های خود را پنهان کنند، شرم‌آور است. این نکته را در نظر بگیرید: آیا شما در حال تبدیل شدن به یک مدیر بد هستید، به این دلیل که پذیرای ایده‌های جدید نیستید؟


نشانه ۳: از یک کارمند می‌خواهید تا دیروقت کار کند، بدون اینکه خودتان هم این کار را انجام دهید.

یک مدیر خوب، به آرامی قدم بر می‌دارد. کارهای شما، سرمشق کارمندان شما است. بنابراین اگر از کسی بخواهید تا دیروقت در اداره بماند، اما خودتان این کار را انجام ندهید، دردسر بزرگی است. این کار باعث می‌شوند کارمندان فکر کنند شما برای کار یا وقت آن‌ها ارزش قائل نیستید. دوباره این نکته را امتحان کنید، سعی کنید رفتارهایی که دوست دارید کارمندانتان انجام دهند را در خودتان ایجاد کرده و به نمایش بگذارید.


نشانه ۴: احساس می‌کنید غیرقابل تعویض هستید.

احساس غیرقابل تعویض بودن، نشانه افتخار نیست و شما را به یک مدیر خوب بدل نمی‌سازد. این می‌تواند بزرگترین عامل سقوط شما و دلیلی برای تبدیل گشتن به یک مدیر بد باشد. چرا؟ چون همین احساس باعث می‌شود ما دیگران را به شدت کنترل کنیم و پروژه‌ها را به آن‌ها واگذار نکنیم. اگر بپذیریم که دیگران هم می‌توانند بخش‌هایی از کار را بهتر از ما انجام دهند، می‌توانیم مسئولیت‌ها را به اشتراک بگذاریم، وظایف را بین کارمندان تقسیم کنیم و پایمان را از روی گلوی کارمندان برداریم! ویل رینولدز، بنیانگذار SEER Interactive، اعتراف کرده است که چگونه قربانی این مسئله شد.

نشانه ۵: فکر می‌کنید پرسیدن سؤالات خاصی خطرناک است و یا باعث اتلاف وقت می‌شود.

نگران هستید که پرسیدن نظر کارمندان درباره مزایا یا پاداش‌های تعیین شده توسط شما، یک اتلاف وقت بزرگ است. شاید در کوتاه‌مدت این‌طور باشد، اما واقعیت این است که چه از کارمندان خود بپرسید یا نپرسید، آن‌ها قبلاً بازخوردهایی در این زمینه دارند. بنابراین با سؤال نکردن، خیلی ساده باعث می‌شوید مشکلات شدیدتر شوند. اگر می‌خواهید یک مدیر خوب باشید، شجاعت پرسیدن سؤال، و شنیدن پاسخ‌هایی که شاید دلتان نخواهد بشنوید را داشته باشید. این خیلی بهتر از آن است که هیچ‌وقت جواب آن سؤالات را ندانید.

نشانه ۶: فکر می‌کنید احساسات جایی در محل کار ندارند.

احساسات حقیقت دارند. احساس ما درمورد کارمان، روی چگونگی انجام آن تأثیر می‌گذارد. بنابراین ما باید احساسات کارمندان خود را بپذیریم، درست همان‌طور که درمورد پروژ‌ه‌های مالی یا طراحی عمل می‌کنیم. محیط کار اغلب به عنوان یک مکان خشک و منطقی در نظر گرفته می‌شود. بنابراین در نظر گرفتن احساسات افراد ممکن است سنگین و پیچیده باشد. اما مدیران بزرگ تأیید می‌کنند که کارمندان آن‌ها درگیر طیف وسیعی از احساسات هستند و این بخشی از روند روزمره همکاری آن‌ها با هم است.

نشانه ۷: فکر می‌کنید بهتر است خودتان کارها را انجام دهید، چون دیگران به اندازه کافی قابل اعتماد نیستند.

عدم تمایل شما به واگذاری کارها به کارمندان، نشان می‌دهد که یک مدیر بد هستید. یک مدیر بزرگ می‌داند که اوج کار تیمی، تجهیز دیگران به توانایی انجام درست کارها و اعتماد به آن‌ها است. یک ضرب‌المثل آفریقایی می‌گوید: «اگر می‌خواهید سریع بروید تنها بروید، اگر می‌خواهید خیلی دور شوید با هم بروید».


بیشتر بخوانید: اگر به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکاری را تجربه کردیم، باید چکار کنیم؟


نشانه ۸: فکر می‌کنید بعضی افراد بیشتر از دیگران شایسته اعتماد شما هستند و بر اساس همین پیش‌فرض تصمیم گرفته و عمل می‌کنید.

تعداد بسیار کمی از عوامل، به سرعت پر رنگ کردن افراد مورد علاقه، می‌تواند یک مدیر خوب را به یک مدیر بد تبدیل کند. همان‌طور که ممکن است از نسبت دادن این ویژگی به خود ناراحت شوید، باید بدانید پر و بال دادن بیش از حد به بعضی افراد مورد علاقه و نادیده گرفتن دیگران، نارضایتی‌های بزرگی در گروه شما ایجاد خواهد کرد. انصاف، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مدیران خوب است.


نشانه ۹: فکر می‌کنید کارمندان حتماً باید نزدیک شما، و در محل کار باشند تا بتوانند کار خود را انجام دهند.

شاید دیدن یک کارمند پشت میز، مقابل رایانه و در داخل فضای اداره، به شما احساس آسودگی دهد. این صحنه نشان می‌دهد که آن‌ها مشغول کار هستند، درست است؟ چنین برداشتی واقعاً خنده‌دار است. تماشای افراد در حال انجام کار، واقعاً به معنای انجام شدن کار نیست. متوجه باشید که گرایش شما درجهت ارزیابی کار، به جای اهمیت دادن به نتایج، به سمت کنترل افراد است. در هر صورت، تمایل شما به دیدن افرادی که مشغول کار هستند، ممکن است عملکرد گروه شما را تضعیف کند.

مدیر خوب و مدیر بد

نشانه ۱۰: فکر می‌کنید اگر کارمندی مشکل، سؤال یا نگرانی داشته باشد، به سادگی با شما در میان می‌گذارد.

اجرای سیاست درهای باز در شرکت‌ها چندان هم ساده نیست. فراموش نکنیم وقتی مدیر هستیم، یک قدرت ذاتی در ما وجود دارد. وقتی «رئیس» هستیم، به نظر می‌رسد کارمندان تحت قدرت یا کنترل ما هستند. درنتیجه، یک کارمند نگران است که اگر نزد شما بیاید، با او رفتار متفاوتی داشته باشید یا حتی او را توبیخ کنید. کارمندان هیچ انگیزه‌ای برای صادق بودن با شما ندارند، مخصوصاً اگر موضوعی که قصد مطرح کردن آن را دارند، چیزی نباشد که شما دلتان بخواهد بشنوید. بنابراین باید از خودتان بپرسید، گروه شما چه مشکلات یا سؤالاتی ممکن است داشته باشد. نمی‌توانید انتظار داشته باشید خودشان مسائل را با شما مطرح کنند.

نشانه ۱۱: کارمندان خود را «آزمایش» می‌کنید تا مطمئن شوید آماده هستند و به خوبی کار می‌کنند.

متوجه می‌شوید که در طول جلسات مدام سؤالاتی می‌پرسید که مطمئن شوید کارمندان توجه می‌کنند. یا وظایف کوچک و بی‌اهمیتی به آن‌ها واگذار می‌کنید تا مطمئن شوید آمادگی‌شان را حفظ کرده‌اند. تلاش برای «امتحان کردن» کارمندان هیچ نتیجه‌ مثبتی ندارد. شما روحیه آن‌ها را از بین می‌برید، به جای اینکه آن را تقویت کنید. اگر همیشه دچار این وسوسه هستید که کارمندان خود را آزمایش کنید، در برابر آن مقاومت کنید. از خودتان بپرسید، «چرا من اصرار دارم آن‌ها را امتحان کنم؟ این کار من، چه کمکی به ایجاد یک محیط مناسب برای آن‌ها می‌کند که بتوانند بهترین عملکرد خود را نشان دهند؟»

نشانه ۱۲: زمان خود را در جای اشتباهی صرف می‌کند

به عنوان کسی خود را مدیر خوب می‌داند، زمان زیادی را صرف فکر کردن برای پیدا کردن راه‌هایی، درجهت کاهش حواس‌پرتی کارمندان در محل کار می‌کنید، به جای اینکه سعی کنید برای آن‌ها دلیلی ایجاد کنید که با انگیزه و هیجان به محل کار خود بیایند.

به عنوان یک مدیر، تمرکز روی کارهایی که کارمندان شما نباید انجام دهند، وسوسه‌کننده است. کارمندان باید جلوی صرف این همه وقت برای ناهار را بگیرند یا دست از وقت تلف کردن در شبکه‌های اجتماعی بردارند. درعوض، بهترین مدیران رویکرد متفاوتی را اتخاذ می‌کنند: آن‌ها روی مسائلی تمرکز می‌کنند که می‌توانند باعث افزایش انگیزه و انرژی افراد شوند. به عنوان مثال، به جای اینکه روی زمان استراحت کارکنان تمرکز کنید، به این فکر کنید که آیا برای کارمندان خود توضیح داده‌اید که کارهای جزئی آن‌ها، چه نقشی در پیشبرد اهداف کلان شرکت دارد؟

همه ما به عنوان مدیر، بعضی وقت‌ها قربانی یکی از این ۱۲ نشانه می‌شویم. نکته اصلی، تشخیص زود هنگام آن است. به همین دلیل بهانه‌جویی نکنید و سرزنش کردن خود را کنار بگذارید. به سادگی این ایرادها را بپذیرید و تصمیم بگیرید که چگونه از آن‌ها عبور کنید.

مدیر خوب بودن برای همه سخت است. امیدوارم یادگیری این ۱۲ نشانه، همان‌قدر که برای من مفید بود به شما هم کمک کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد به شما