نامه جف بزوس به پرسنل آمازون درباره شرایط دوران کرونا: چیزی که هر رهبری باید بخواند

جف بزوس

جف بزوس و شرکت پرآوازه‌اش آمازون با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو شده‌اند. بزوس روز شنبه نامه‌ای را به صورت عمومی خطاب به کارمندان آمازون در اینستاگرام خود منتشر کرد. او در این نامه بعضی از مسائلی که شرکت آمازون باید در مواجه با مشکل همه‌گیر ویروس کرونا سپری کند را توضیح می‌دهد. لینک نامه جف بزوس را در پایان مطلب موجود است.

این نامه ۵۳۴ کلمه است و ارزش خواندن را دارد. نامه جف بزوس به طور ویژه برای رهبران کسب‌وکاری که در فضای این روزها به دنبال راهی هستند تا به پرسنل خود اطمینان خاطر و انگیزه بدهند الگوی بسیار خوبی به شمار می‌رود.

یادتان نرود که به ساختار این نامه که شامل ۵ قسمت کلیدی است دقت کنید. جزییات این نامه را اینجا برایتان آورده‌ایم:

 بزوس نامه‌ خود را با یک حقیقت تلخ شروع می‌کند.

خب، فرض کنیم تمام نامه را خود بزوس نوشته است و هیچ یک از دستیاران یا مشاورین آمازون به او کمک نکرده‌اند.

این نامه ۹ پاراگراف دارد. از همان ابتدای نامه جف بزوس می‌توانید وضعیت او را تصور کنید و خودتان را به جای او بگذارید. بزوس نامه را این‌گونه شروع می‌کند:

«اوضاع کسب و کار ما مثل همیشه نیست. ما در دورانی پر از استرس و بلاتکلیفی به سر می‌بریم. از سوی دیگر، کاری که ما انجام می‌دهیم هیچ‌گاه به اندازه این روزها ضروری و حیاتی نبوده است».

انتخاب جملات مناسب برای سرآغاز نامه کار آسانی نیست. اما حرف‌های بزوس شدیدا تاثیرگذاراند؛ چرا که سرشار از حس همدردی و بیان‌گر یک موقعیت اضطراری هستند؛ و در عین حال این نامه یک حقیقت ناخوشایند را درباره اوضاع فعلی شرکت آمازون نشان می‌دهد: استرس، بلاتکلیفی، و کار حیاتی.

با تاکید بر اهمیت کنونی آمازون، بزوس از کارمندانش قدردانی می‌کند.

قهرمان‌های این روزهای ما افرادی هستند که در بخش تحویل کالا و لجستیک کار می‌کنند. بنابراین، در پاراگراف‌های بعدی نامه جف بزوس، به پرسنل آمازون خاطرنشان می‌شود که چقدر مردم قدردان زحمت‌های آنها هستند. بیایید چند خط از این قسمت از نامه را بخوانیم:

  • «ما خدماتی حیاتی برای همه مردم فراهم می‌کنیم، خصوصا برای افرادی همچون سالمندان که بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند. مردم این روزها روی خدمات ما حساب می‌کنند.»
  • «مشتریان ما برای تشکر کردن از خدماتی که انجام می‌دهید صدها ایمیل مختلف برای من ارسال کرده‌اند یا مطالب مختلفی در شبکه‌های اجتماعی پست کرده‌اند. تلاش‌های شما مورد توجه بزرگترین مقامات دولتی (از جمله رییس جهمور ترامپ) هم قرار گرفته است.»

با توجه به بخش بعدی نامه، گفتن این جملات اهمیت زیادی دارد.


بزوس انتظارات را مدیریت می‌کند.

در این بخش از نامه بزوس آشکارا درباره بهای سنگین اقتصادی که کشورهای دنیا به دلیل ویروس کرونا متحمل می‌شوند صحبت می‌شود. در حقیقت، اگر پیش‌بینی‌هایی که بزوس در گذشته داشته است را به خاطر بیاورید، حرف‌هایی که می‌زند ممکن است کمی دلهره‌آور به نظر برسند:

«متاسفانه باید به شما بگویم که پیش‌بینی می‌کنم قبل از اینکه اوضاع بهبود پیدا کند، از این بدتر هم خواهد شد.»

علی‌رغم این مسائل و برخلاف ترسی که تمام ملت را فرا گرفته است آمازون تنها به فکر به کار گماشتن پرسنل اصلی خود نیست، بلکه قصد دارد ۱۰۰ هزار کارمند جدید نیز استخدام کند.

اگر بخواهیم نیمه پر لیوان را نگاه کنیم، می‌بینیم که این‌ روزها افراد زیادی به دنبال یک شغل جدید می‌گردند. طبق گفته‌های جف بزوس، او امیدوار است «افرادی که شغل فعلی خود را از دست داده‌اند بتوانند تا زمانی که دوباره به مشاغل خود بازگردند در کنار ما مشغول به کار شوند.»


بزوس درباره یک مشکل آشکار و بزرگ در آمازون صحبت می‌کند.

پس از این صحبت‌ها، باید بدانیم که آمازون با مشکل بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند که به نظر می‌آید هیچ راه حل مشخصی برای آن وجود ندارد: در حالی‌که در روزهای قرنطینه از مردم درخواست می‌شود که در خانه بمانند، اکثر فعالیت‌های آمازون باید در محل شرکت انجام شوند.

البته بزوس گفته است که تاسیسات آمازون عملیات بهداشتی و نظافتی شرکت را افزایش داده‌اند و همچنین اقدامات لازم برای «فاصله اجتماعی ایمنی» را انجام می‌دهند. اما مسئله اینجا است که بعضی از کارکنان درخواست وسایل حفاظتی مثل ماسک و دستکش می‌کنند؛ به بیان دیگر، وسایلی که حتی بیمارستان‌ها هم با کمبود آن مواجه شده‌اند.

شرکت آمازون «میلیون‌ها ماسک صورت را برای توزیع میان آن دسته از پرسنل و پیمان‌کارانی که نمی‌توانند در خانه کار کنند سفارش داده است».

در نامه جف بزوس همچنین آمده است که «همه ما خوب می‌دانیم که اولویت دریافت ماسک با پزشکان و فعالان حوزه سلامتی است که دارند جان مردم را نجات می‌دهند. وقتی نوبت ما برای دریافت ماسک فرا برسد، قطعا اولویت ما رساندن این ماسک‌ها به دست آن گروه از کارمندان و شرکای تجاری است که وظیفه رساندن اقلام ضروری به مشتری را دارند».


 بزوس قول می‌دهد که فقط روی یک هدف خاص تمرکز کند.

نامه جف بزوس با بیان این موضوع به پایان می‌رسد: من تمام فکر، حواس، و وقت خود را «کاملا روی کووید-۱۹ و بهترین کمکی که آمازون می‌تواند به این چالش جهانی بکند» متمرکز کرده‌ام.

به‌علاوه، بزوس اعلام کرد که او هم نگران همان چیزهایی است که کارمندان آمازون را نگران کرده است: «از فرزندان، پدر و مادر، خانواده و دوستان خودم، سلامتی و امنیت شما و همکارانم گرفته، تا حال افرادی که به‌‌ سختی بیمار شده‌اند و همچنین ضربه بزرگی که عواقب اقتصادی این بحران به بدنه ملت‌های مختلف خواهد زد».

در چنین موقعیتی انتظار بهترین و کامل‌ترین نامه را نداریم، اما نامه جف بزوس به آمازون می‌تواند منبع الهام بی‌نظیری باشد. اگر رهبری و مدیریت شرکتی را بر عهده دارید و به دنبال جمله‌های مناسبی برای گفتن به تیم خود می‌گردید، همین نامه می‌تواند نقطه شروع شما باشد.

حتی ممکن است بخواهید همین ساختار ۵ بخشی را با مسائل کسب و کار خود مطابقت دهید.

در پایان، متن کامل نامه جف بزوس به آمازون که در حساب اینستاگرم خود منتشر کرده است را می‌بینید:

آمازونی‌های عزیز،

اوضاع کسب و کار ما مثل همیشه نیست. ما در دورانی پر از استرس و بلاتکلیفی به سر می‌بریم. از سوی دیگر، کاری که ما انجام می‌دهیم هیچ‌گاه به اندازه این روزها ضروری و حیاتی نبوده است. ما روند لجستیک، حمل و نقل، زنجیره تامین، خرید، و مسائل فروشندگان متفرقه را تغییر داده‌ایم تا اولویت تامین کالا با اقلام ضروری مانند مایحتاج پرمصرف روزانه، لوازم بهداشتی و مواد ضدعفونی، شیر خشک، دارو و مایحتاج پزشکی باشد. ما خدماتی حیاتی برای همه مردم فراهم می‌کنیم، خصوصا برای افرادی همچون سالمندان که بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند. مردم این روزها روی خدمات حساب می‌کنند.

من تنها کسی نیستم که قدردان و مدیون زحمات شما است. مشتریان ما برای تشکر کردن از خدماتی که انجام می‌دهید صدها ایمیل مختلف برای من ارسال کرده‌اند یا مطالب مختلفی در شبکه‌های اجتماعی پست کرده‌اند. تلاش‌های شما مورد توجه بزرگترین مقامات دولتی (از جمله رییس جهمور ترامپ) هم قرار گرفته است. رییس جمهور در ابتدای هفته صمیمانه از تیم ما تشکر و قدردانی کرده است.

مردم سراسر دنیا متوجه تاثیرات اقتصادی این بحران شده‌اند، و متاسفانه باید به شما بگویم که پیش‌بینی می‌کنم قبل از اینکه اوضاع بهبود پیدا کند، از این هم بدتر خواهد شد. ما اقدام به استخدام ۱۰۰ هزار کارمند جدید در پست‌های مختلف کرده‌ایم. همچنین، قرار است دستمزد کارگرانی که حقوق ساعتی می‌گیرند و در این دوران پرتنش و دشوار به تحویل کالا و انجام سفارشات مشتری‌ها مشغول‌اند را نیز افزایش دهیم. در عین حال، مشاغل دیگری مانند رستوران‌ها و میخانه‌ها مجبور شده‌اند کسب و کار خود را تعطیل کنند. ما امیدواریم افرادی که شغل فعلی خود را از دست داده‌اند بتوانند تا زمانی که دوباره به مشاغل خود بازگردند در کنار ما مشغول به کار شوند.

در ادامه نامه جف بزوس آماده است:

کار کردن در خانه پاسخگوی بسیاری از فعالیت‌های اساسی ما در آمازون نیست. ما برای کارمندان و پیمانکارانی که در انبارهای آمازون در سراسر دنیا کار می‌کنند مجموعه‌ای از سیاست‌های بهداشتی پیشگیرانه را پیاده کرده‌ایم. هر چیزی که فکرش را بکنید: از افزایش دفعات و میزان شستشو تا اجرای اقدامات مختلفی در مراکز توزیع سفارشات، برای آنکه مطمئن شویم رهنمون‌های فاصله اجتماعی ایمنی رعایت می‌شوند. ما هر روز جلسه می‌گذاریم و درباره پیدا کردن راه‌حل‌های جدیدی برای بهبود این اقدامات هم‌فکری می‌کنیم. ما میلیون‌ها ماسک صورت سفارش داده‌ایم تا آنها را به آن دسته از پرسنل و پیمان‌کارانی که نمی‌توانند در خانه کار کنند تحویل دهیم، اما تنها تعداد کمی از این سفارشات برای ما ارسال شده‌اند. همه کشورهای دنیا با کمبود ماسک مواجه شده‌اند و دولت ‌هم‌اکنون بیمارستان‌ها و کلینیک‌هایی که نیاز ضروری به ماسک دارند را در صدر دریافت‌کنندگان قرار داده است. همه ما خوب می‌دانیم که اولویت دریافت ماسک با پزشکان و فعالان حوزه سلامتی است که دارند جان مردم را نجات می‌دهند. وقتی نوبت ما برای دریافت ماسک فرا برسد، قطعا اولویت ما رساندن این ماسک‌ها به دست آن گروه از کارمندان و شرکای تجاری است که وظیفه رساندن اقلام ضروری به مشتری را دارند.

تمام فکر، حواس، و وقت خودم را روی کووید-۱۹ و بهترین کمکی که آمازون می‌تواند به این چالش جهانی بکند متمرکز کرده‌ام. دوست دارم همه شما بدانید که آمازون نقش خود را به نحو احسن انجام خواهد داد و هیچ فرصت جدیدی برای کمک را از دست نخواهد داد.

هیچ دفترچه راهنمایی برای احساس این روزهای ما وجود ندارد! و می‌دانم که همه مردم به خاطر این موضوع دچار استرس شده‌اند. مطمئن هستم که نگرانی‌های شخصی شما نیز مانند نگرانی‌های من زیاد است: از فرزندانم، پدر و مادرم، خانواده، دوستانم و امنیت و سلامت شما و همکارانم گرفته، تا افرادی که به‌‌ سختی بیمار شده‌اند و همچنین ضربه بزرگی که عواقب اقتصادی این بحران به بدنه ملت‌های مختلف خواهد زد.

لطفا مراقب خودتان و عزیزانتان باشید. مطمئن هستم که در کنار یکدیگر از این بحران بزرگ عبور خواهیم کرد.

جف بزوس
View this post on Instagram

A message to all Amazon employees.

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد به شما