وقتی بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس، پس از سه روز بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان مرخص شد، به تقدیر و تشکر از خدمات بهداشت ملی انگلیس (NHS) پرداخت.

بدون شک سخنان او از صمیم قلب بود. جانسون پس از ابتلا به عفونت خفیف ویروس کووید ۱۹ تحت درمان قرار گرفت. البته بیماری او با گذشت زمان شدیدتر شده بود. به هر حال، در آن زمان او سیاست خوبی را در پیش گرفت. آقای نخست‌وزیر می‌دانست که حتی در شرایط عادی نیز NHS، محبوب‌ترین نهاد دولتی انگلیس است. از طرف دیگر در بحبوحه بحران کووید ۱۹، کارکنان حوزه بهداشت جزء قهرمانان ملی محسوب می‌شوند. بنابراین با توصیف NHS به عنوان یک نهاد «شکست‌ناپذیر»، خود را با حال عمومی ملت همسو کرد. او همچنین درمورد توانایی این نهاد در ارائه خدمات زندگی‌بخش، آن هم در بحرانی‌ترین شرایط ممکن صحبت کرد.

اما NHS تقریباً مانند تمام سیستم‌های مراقبت بهداشتی سراسر جهان، در تلاش است تا با این بحران مقابله کند. NHS هنوز هم با کمبود تجهیزات محافظت شخصی (PEE) روبرو است. انتظار می‌رود این کمبود در مراحل اولیه پذیرش بیماران در بیمارستان شدیدتر باشد.

بسیاری از کارکنان کلیدی و مهم بیمارستان، با نشان دادن علائم کووید ۱۹ در انزوا به سر می‌برند. مشکل کمبود کارمندان بخش بهداشت، با کمبود مداوم کیت‌های تشخیص این بیماری شدیدتر هم می‌شود. در همین حال، بعید به نظر می‌رسد که مقامات بهداشت ملی انگلیس به این زودی‌ها به اهداف تعیین شده خود در زمینه فناوری سلامت و به ویژه آزمایش‌های تشخیصی این بیماری دست پیدا کنند. بدون انجام آزمایش‌های گسترده، خارج شدن از شرایط بحرانی حاضر دشوار خواهد بود. ما واقعاً در شرایط سختی به سر می‌بریم.

بنابراین، کارآفرینان حوزه فناوری سلامت برای کمک به NHS باید چه اقداماتی انجام دهند؟ نقش این کارآفرینان در تعدیل فشارهای ایجاد شده توسط بیماری همه‌گیر کرونا، با استفاده از فناوری سلامت چیست؟

نفش فناوری سلامت در کنترل کرونا

احتمالاً اکنون وقت آن نیست که صدای ناقوس تغییر، برای کارآفرینان فناوری سلامت در انگلیس به صدا درآید. سیاستمداران، مدیران و پزشکان به نوعی درگیر جنگ هستند تا از گسترش شیوع ویروس کووید ۱۹ جلوگیری کنند. درنتیجه وقت و انرژی مورد نیاز برای بررسی، و ارائه خدمات و راهکارهای جدید را ندارند.

گفته می‌شود در زمینه‌هایی مانند آزمایش‌های تشخیصی، استخدام کارمندان جدید و حتی تأمین تجهیزات، راه‌اندازی چند شرکت جدید در بخش خصوصی ممکن است مفید باشد. سؤال اینجاست که آیا در حال حاضر­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­، همکاری با دولت و NHS برای مبتدیان حوزه فناوری سلامت آسان است؟

من با دو شرکت صحبت کردم که تجربیات بسیار متفاوتی دارند.

پرسنل کمکی

ملیسا موریس مدیرعامل و بنیانگذار شرکت لانتوم (Lantum)، یک پلتفرم مدیریت نیروی کار در بخش مراقبت‌های بهداشتی است که ظرفیت‌های بالینی را با تقاضا مطابقت می‌دهد. این شرکت با تأمین نیروهای جایگزین در بخش مراقبت‌های بهداشتی، گام بزرگی در سیستم بهداشت عمومی انگلیس برداشته است. لانتوم با مدیریت نیاز به کارکنان بیشتر در برخی زمینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، به کلینیک‌ها و مراکز درمانی درگیر در مبارزه با ویروس کرونا کمک می‌کند.

همان‌طور که موریس توضیح می‌دهد، به دست آوردن چنین جایگاهی در سیستم مراقبت‌های بهداشتی انگلیس کار ساده‌ای نبود. مخصوصاً که NHS از تعداد بسیار زیادی کارمند تشکیل شده است. بسته به ماهیت نیاز NHS، تأمین محصول یا خدمات شخص ثالث ممکن است در سطح محلی یا ملی انجام شود. علاوه بر این، تغییر مداوم ساختار خدمات بهداشتی می‌تواند اعلام نیاز NHS به نیروهای جدید را دچار مشکل کند. موریس تجربه خودش را مطرح می‌کند. او می‌گوید: «من کار خود را با NHS واحد لندن شروع کردم. این مرکز تبدیل به بزرگترین مرکز NHS انگلستان شده است. این تغییر، تشخیص دقیق مراکز نیازمند به نیروهای کار جدید را غیرممکن کرده است».

لانتوم تصمیم گرفت روی مراقبت‌های اولیه تمرکز کند. او می‌گوید: «ما خانه به خانه رفتیم تا معاینات و بررسی‌های عمومی را انجام دهیم. از آن‌جا که شروع به تقویت سهم خود از بازار بهداشت و درمان کرده بودیم، وقتی به سایر مشتری‌های بالقوه شرکت نزدیک می‌شدیم، حرف‌های بیشتری برای گفتن داشتیم. بدین ترتیب شروع به تقویت ارتباط‌های خود کردیم».

امروزه، لانتوم حدود ۲۱۰۰۰ پزشک در اختیار دارد و به بیش از ۲۰۰۰ مرکز ارائه‌دهنده خدمات بهداشت عمومی خدمت‌رسانی می‌کند.

به گفته موریس، ورود به صفحه رادار NHS برای بسیاری از استارتاپ‌های حوزه فناوری سلامت آسان شده است. او گفت: «از زمان انتصاب مت هانکوک به عنوان وزیر بهداشت، اوضاع بهتر است. او NHS X را راه‌اندازی کرد. NHS X مرکزی است که درمورد همه موارد مربوط به حوزه دیجیتال و فناوری سلامت در NHS تصمیم‌گیری می‌کند».

لانتوم همچنین به اجرای برنامه‌های جدید NHS نیز کمک کرده است. موریس افزود: «این امر ما را در معرض دید مدیران ارشد قرار داد».

موریس معتقد است از نظر بحران کووید ۱۹، روابط و پیوند‌های ایجاد شده در طول زمان، به لانتوم این امکان را داده است که نه تنها در حوزه مدیریت خدمات مربوط به کارمندان، که در زمینه جمع‌آوری اطلاعات حیاتی مورد نیاز NHS نیز کمک کند. NHS می‌تواند از این اطلاعات در جهت مدیریت تقاضای افراد برای مراجعه به مراکز درمانی مختلف استفاده کند.

ردیابی ویروس

شرکت آنکون مدیکال (Ancon Medical) تاکنون موفقیت کمتری در ایجاد رابطه با NHS داشته است. این درحالی است که طبق گفته وسلی بیکر مدیرعامل این شرکت، توسعه فناوری آن‌ها می‌تواند یک عامل مؤثر در تغییر روند کنونی تشخیص کووید ۱۹ باشد.

شرکت آنکون مدیکال که توسط دکتر بوریس کوربونف تأسیس شده است، می‌تواند طیف وسیعی از بیماری‌ها را با تجزیه و تحلیل نشانگرهای زیستی – شیمیایی موجود در تنفس انسان تشخیص دهد. این فناوری شامل تشخیص زود هنگام انواع سرطان‌، اِبولا و به ویژه ویروس کرونا است.

بیکر می‌گوید: «ما در ایالات متحده آزمایشی برای تشخیص ویروس آنفولانزا انجام دادیم. در این آزمایش توانستیم شش مورد از ویروس کرونا را نیز تشخیص دهیم. ما اطمینان داریم که قادر به تشخیص ویروس کرونا هستیم».

بیکر با مت هنکوک وزیر بهداشت مذاکره کرده، اما تاکنون موفق به جلب حمایت امریکا یا اتحادیه اروپا نشده است. بیکر افزود: «با این حال، مذاکرات ما در ایالات متحده ادامه دارد». در حالی که بیکر از ایجاد مرکز NHS X استقبال می‌کند، تاکنون موفق به جلب حمایت آن برای آنکون نشده است.

بنابراین چه اتفاقی می‌افتد؟ بیکر مدعی است فناوری آنکون مدیکال نتایج بسیار سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تری را نسبت به روش‌های معمول تشخیص بیماری‌ها فراهم می‌کند. این فناوری، یکی از غیرتهاجمی‌ترین روش‌های حوزه فناوری سلامت است و شاید برای بسیاری از افراد که در حال حاضر از آزمایش‌های سواب استفاده می‌کنند مناسب باشد. آزمایش سواب، از طریق وارد کردن سواب در سوراخ بینی فرد انجام می‌شود. بیکر در تلاش برای ارائه فناوری خود، با نمایندگان مجلس و وزیران بهداشت سابق نیز رایزنی می‌کند. او امیدوار است بتواند توسط آن‌ها به مدیران مسئول در این امر معرفی شود.

پس از معرفی هر نوع بیماری، دستگاه ساخت این شرکت می‌تواند برای اجرای طیف وسیعی از اقدامات تجزیه و تحلیلی استفاده شود. به همین دلیل، نقطه اوج فروش این شرکت فراتر از زمان اوج بحران فعلی است. با اینکه فناوری این شرکت پیش از این نیز توسط ارتش، برای تشخیص احتمال وجود جنگ میکروبی استفاده شده بود، ناامیدی زیادی درمورد پیشرفت آن وجود دارد.

با توجه به رشد فزاینده استارتاپ‌های حوزه فناوری سلامت در ایالات متحده و سایر مناطق جهان، این شانس وجود دارد که بسیاری از فناوری‌های مفید فرصت به کارگیری را پیدا کنند. اما حقیقت این است که دسترسی به سیستم‌های بهداشت و درمان عمومی کار دشواری است. وقتی صحبت از تشخیص و درمان باشد، روند انجام آزمایش‌های لازم برای تأیید آن‌ها بسیار طولانی است. با اینکه لزوم در اختیار داشتن روش‌های جدید برای مقابله با تهدید ویروس کرونا جدی است، شدت بحران باعث ایجاد محدودیت برای تصمیم‌گیرندگان این حوزه می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد به شما