اگر در طول شیوع ویرس کرونا بیکاری به سراغ‌تان آمد، تعدیل نیرو شدید و یا ممر درآمدتان را از دست دادید، تنها نیستید. میلیون‌ها آمریکایی در اثر این بحران، شغل خود را از دست داده‌اند. زیرا بسیاری از مشاغل تعطیل شده‌اند یا با سرعت بی‌سابقه‌ای پروژه‌های در دست اجرای خود را متوقف کرده‌اند.


اگر شغل خود را از دست داده‌اید یا از وضعیت پیش آمده خسته هستید، با این هفت قدم شروع کنید و درنهایت، به روال عادی زندگی خود برگردید.

۱- شرایط حقوقی کار قبلی خود را بررسی کنید.


اولین گام، ارتباط با کارفرمای شما است. انواع مختلفی از تعدیل نیرو وجود دارد. بعضی موارد ممکن است قانونی نباشد، یا شاید در قرارداد کار یا یک توافق کلی ذکر شده باشد. بهتر است این مسئله را بررسی کنید که کارفرما، تا چه حد متعهد به بازگرداندن شما به کار است. دانستن جدول زمانی تعهدات قانونی کارفرما درقبال کارمندان، به برنامه‌ریزی‌های مالی شما در زمان مرخصی کمک خواهد کرد.

۲- پشتیبان مناسبی پیدا کنید.

امروزه برنامه‌های زیادی برای حمایت از کارگران و افراری که کرونا بیکاری شان را رقم زده است، وجود دارد. اما به هر حال بهتر است در اسرع وقت بیکاری خود را ثبت کنید. هجوم متقاضیان بیمه بیکاری در چنین شرایطی، ممکن است روند انجام کار و پرداخت‌ها را به تعویق بیاندازد. همچنین درمورد بسته‌های حمایتی دولت نیز که برای کمک به شما، در شرایط بحرانی ناشی از گسترش ویروس کرونا در نظر گرفته شده اطلاعات لازم را به دست آورید.

۳- حرفه‌ای باشید.

تقریباً در همه موارد، کارفرمایان در تلاش هستند تا بهترین عملکرد ممکن را در شرایط بحرانی داشته باشند. فراموش نکنید نحوه عملکرد شما نیز، بازتابی از شخصیت شما است. هرچند ممکن است وسوسه‌انگیز باشد، اما اکنون زمان مناسبی برای انتشار واکنش‌های منفی در رسانه‌های اجتماعی نیست. همه مشاغل دوباره رشد خواهند کرد، بنابراین کاری نکنیدکه بعداً از یادآوری آن ضرر کنید.

۴- مراقب سلامت روان خود باشید.

تعلیق از کار یا بیکاری بخاطر کرونا، می‌تواند یک تغییر و تجربه بسیار استرس‌زا باشد. در چنین شرایطی روی روابط خوشایند خود متمرکز شوید. هر روز ورزش کرده و برای خودتان وقت صرف کنید. همچنین می‌توانید بیشتر مطالعه کرده و مهارت‌های تخصصی خود را ارتقا دهید. برنامه‌ریزی را هم فراموش نکنید، بهتر است از حالا برای دوران پس از بحران برنامه داشته باشید.

۵- بودجه خود را یادداشت کنید.

اگر تا به حال چنین کاری نکرده‌اید، امروز بهترین زمان برای شروع است. یک برنامه مالی برای خود تنظیم کنید. از وقت خود برای پیدا کردن راه‌های پس‌انداز استفاده کنید، تا در صورت تداوم بحران به مشکل مالی برنخورید. به عنوان مثال، با بانک یا کارگزار وام مسکن خود تماس بگیرید، و در صورت امکان برای تعویق پرداخت اقساط خود مهلت بگیرید. همچنین می‌توانید به دنبال لغو تمدید اشتراک خودکار خود برای خدمات مختلف باشید. صرفه‌جویی در این مقادیر اندک نیز می‌تواند مفید باشد. با انجام همین چند اقدام جزئی و ساده، می‌توانید مدیریت مالی خود در این شرایط را بهبود ببخشید. دانستن واقعیت‌های مالی، شاید شما را به این نتیجه برساند که لازم است به دنبال پیدا کردن کار در معدود صنف‌هایی باشید که در حال حاضر مشغول به کار، و استخدام نیروی جدید هستند.

۶- با کارفرما و همکاران خود در ارتباط باشید.

اگر تعلیق شما موقتی است، بهتر است با همکاران خود در ارتباط باشید و به صورت فعال وارد سیستم شوید. همدلی شما در این شرایط، پس از عبور از بحران ویرس کرونا فراموش نخواهد شد.

۷- اهداف بلند مدت خود را کنار بگذارید.

اکنون زمان نگرانی برای اهداف بلند مدت نیست. روی کارهایی که در این لحظه می‌توان انجام داد، متمرکز شوید. کارهایی را انجام دهید که نتیجه آن تا چند ماه آینده مشخص شود. مطمئن باشید همه چیز به روال عادی خود بازمی‌گردد، اما برنامه‌ریزی خود را نهایتاً برای ۳۰ تا۹۰ روز آینده انجام دهید. این روش انعطاف‌پذیری زیادی برای استفاده از فرصت‌های پیش‌رو به شما خواهد داد.
موفق باشید و امید خود را از دست ندهید.


  • عنوان اصلی مقاله: What to Do If You’ve Lost Your Job Because of COVID-19
  • نویسنده: Debby Carreau
  • منبعentrepreneur
  • تاریخ انتشار: ۱ آپریال ۲۰۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد به شما
جف بزوس
مطالعه »

نامه جف بزوس به پرسنل آمازون درباره شرایط کرونا: چیزی که هر رهبری باید بخواند

جف بزوس و شرکت پرآوازه‌اش آمازون با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو شده‌اند. بزوس روز شنبه نامه‌ای را به صورت…