تا زمانی که بدون وجود واکسن و درمان در حال زندگی با ویروس کرونا هستیم، حرف زدن درباره نقشه راه و هدف‌های زندگی پس از عبور از این بحران بی‌فایده است. در این مقاله، بنا داریم تا اهمیت فناوری را در مقاله با این آسیب با هم مرور و بررسی کنیم.

بسیاری از کشورها، برنامه‌هایی را برای خاتمه دادن به این بحران اعلام کرده‌اند. البته در اکثر موارد، این برنامه چیزی بیش از فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و سایر هشدارهای عمومی نیست. کمتر کسی اهمیت این اقدامات را، البته اگر جدی گرفته شوند، برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری درک می‌کند.

در چنین فضایی تکلیف مشاغلی که مجبور به متمرکز کردن افراد در یک فضای بسته هستند، چه می‌شود؟ اگر کار شما ملزم به جمع‌آوری افراد در یک ساختمان، دانشگاه، سینما یا رستوران باشد، احتمالاً باید از یک سیستم پیشرفته سنجش تب که با دوربین‌های مادون قرمز کار می‌کند، استفاده کنید. اگر افرادی که با آن‌ها سر و کار دارید، کسانی باشند که به صورت مکرر و مستمر به تسهیلات یا خدمات شما دسترسی دارند، باید کیت‌های تشخیصی هم در اختیار داشته باشید تا به طور مرتب سلامت آن‌ها را بررسی کنید. همچنین بهتر است گوشی تلفن همراه آنان دارای یک سیستم هشداردهنده باشد، که در زمان تماس با یک فرد آلوده آن‌ها را آگاه کند.

اهمیت فناوری در تشخیص بیماران و کنترل پراکندگی آن

نکته دیگری که باید درمورد آن بحث کنیم، فناوری مورد نیاز برای ردیابی شیوع بیماری است. این مسئله، اهمیت فناوری در مقابله با ویروس کرونا را پر رنگ‌تر می‌کند. اتحادیه اروپا، بررسی ابتکارات شرکت‌های اپل و گوگل را در دستور کار خود قرار داده است.

آن‌ها می‌خواهند بدانند برنامه‌های ردیابی تولید شده توسط این شرکت‌ها، ضمن احترام به قوانین مربوط به حفظ حریم خصوصی، تا چه حد مفید خواهند بود: چگونه می‌توان بین حفظ حریم خصوصی و بهداشت عمومی تعادل برقرار کرد؟ در حالت ایده‌آل، قابلیت ردیابی عفونت فقط باید از طریق شناسه‌های انتقال یافته از طریق بلوتوث امکان‌پذیر باشد.

اما در عمل، اجرای چنین راهکارهایی نیازمند تبادل مقادیر بسیار زیادی از داده‌ها است.

چنین طرحی ممکن است در یک جامعه نسبتاً کوچک مانند سنگاپور، که برای اولین بار سیستم متن باز (Open Source) «ردیابی یکدیگر» (TraceTogether) را راه‌اندازی کرد، قابل مدیریت باشد. البته برای متناسب‌سازی آن به منظور اجرا در جوامع بزرگ‌تر، مؤسساتی مانند MIT به برنامه‌های ترکیبی روی آورده‌اند. در این برنامه‌ها از قابلیت‌های بلوتوث و مکان‌یابی، برای طبقه‌بندی مناطقی که شخص حضور داشته است، استفاده می‌شود. درنتیجه، ضمن تضمین رعایت حریم خصوصی کاربر، بازده تبادل شناسه‌ها (identifier) افزایش می‌یابد.

چنین برنامه‌هایی اهمیت فناوری در مقابله با ویروس کرونا را به خوبی نشان می‌دهند.  تنها مشکل این است که برای اجرای آن‌ها، باید به قوانینی متوسل شویم که در اصل، مغایر قوانین اتحادیه اروپا است. توجه به این مسئله نیز مهم است که بعضی افراد، قصد مبالغه در آمارها را دارند؛ حتی به قیمت اعلام گزارش‌های دروغین درباره مبتلا شدن خود. در مقابل، افرادی نیز ابتلای واقعی خود را کتمان می‌کنند.

همچنین برای بعضی افراد فرآیند ساده نصب یک برنامه، فعال کردن بلوتوث یا شارژ تلفن همراه، یکی از چالش‌های زندگی با فناوری است (این مشکل به دلیل فعال نگه داشتن یک برنامه به صورت مداوم، تبادل کدها از طریق بلوتوث و کاهش عمر باتری، حتی شدیدتر هم می‌شود).

پرسش دیگر این است که چه کسی اطلاعات را، حتی به صورت موقت ذخیره کرده و استفاده صحیح از آن را تضمین می‌کند؟ شرکت‌های خصوصی؟ دولت‌ها؟ چه کسی تصمیم می‌گیرد از کدامیک از برنامه‌های ردیابی استفاده کند و بر چه اساسی؟ بر اساس قابلیت جذب همکاری افراد؟

یکی دیگر از جنبه‌های مهم اهمیت فناوری در مقابله با ویروس کرونا همان‌طور که قبل از اعلام همه‌گیری آن نیز گفته بودم، آزمایش‌های تشخیصی است. فرآیند ساخت ساده‌تر و ارزان‌تر این آزمایش‌ها روز به روز در حال پیشرفت است. اما با توجه به مشکلات موجود در برخی کشورها برای به دست آوردن این دانش، مشخص است که راه درازی تا رسیدن به وضعیت ایده‌آل در پیش داریم.

همچنین این بحران، فرصت بسیار خوبی را برای بحث درباره روش‌های پیشگیری از مشکلات مربوط به سلامت، پایش افراد و سیستم‌های بهداشتی مبتنی بر تشخیص زود هنگام بیماری در آینده فراهم کرده است. مسئله‌ای که نه تنها رنج ناشی از شیوع بیماری‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه سهم بسزایی در افت هزینه‌های مربوط به بهداشت و درمان نیز دارد.

اهمیت فناوری در جلوگیری از شیوع موج دوم

هنگام بحث درباره اهمیت فناوری در مقابله با بیماری کرونا ، اگر بخواهیم از موج دوم شیوع بیماری جلوگیری کنیم، با چالش‌های بسیاری رو به رو خواهیم شد. صحبت‌های زیادی درباره لزوم استفاده از ماسک می‌شود. باید در نظر داشت افراد ناشنوایی که برای برقراری ارتباط، نیاز به مشاهده حرکات لب و حالات چهره دارند، به طور فزاینده‌ای دچار مشکل خواهند شد. آیا می‌توانیم بین اقدامات بهداشتی و نیازهای زندگی روزمره خود تعادل برقرار کنیم؟

بدون شک، اهمیت فناوری در مقابله با ویروس کرونا غیرقابل انکار است. گفته می‌شود جزئیات اهمیت بسیاری دارند و اگر اشتباه کنیم، ممکن است فناوری، ارزش خود را از دست بدهد. هنگام اعلام همه‌گیری این بیماری، اشتباهات بسیاری انجام شد. زیرا شرایط بسیار بحرانی و اضطراری بود. با این حال حفظ آرامش باعث برنامه‌ریزی بهتر می‌شود. لطفاً بیایید درست عمل کنیم. خیلی چیزها در خطر است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد به شما